Skip to main content

bosna i hercegovina

Nasilje nad ženama: Modrice i protesti zbog traženja zarađene plate

Nasilje nad ženama: Modrice i protesti zbog traženja zarađene plate


Možete li zamisliti da vaša odluka da date otkaz dovede do toga da radno mjesto napustite u modricama i uz izvještaj policije? Nije ni dvadesetosmogodišnja Enisa Klepo iz Jablanice, gradića na jugu Bosne i Hercegovine.
Možete li zamisliti da vaša odluka da date otkaz dovede do toga da radno mjesto napustite u modricama i uz izvještaj policije? Nije ni dvadesetosmogodišnja Enisa Klepo iz Jablanice, gradića na jugu Bosne i Hercegovine.


Nasilje nad ženama: Modrice i protesti zbog traženja zarađene plate
Foto: Facebook

“Nisam mogla ni da zamislim da može doći do fizičkog napada na mene na poslu, ali ni ogromnu podršku koja je uslijedila sa svih strana nakon napada”, kaže Enisa za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Mladu diplomiranu pravnicu je 1. avgusta fizički napao i teško povrijedio njen poslodavac, vlasnik hotela Jablanica. Ona objašnjava da je napadnuta nakon što je, frustrirana mobingom, dala otkaz na mjestu recepcionerke i tražila isplatu zarađene plate.

U znak podrške Enisi Klepo nekoliko organizacija, 9. avgusta, održaće u Jablanici mirnu protestnu šetnju protiv nasilja nad ženama. Skup je zakazan za u šest sati uveče, a protesti podrške su najavljeni i u Bihaću i Gračanici.

Slučaj Enise Klepo je “ekstreman, ali nije jedini” kaže Slađana Milovanović, pravna zastupnica Fondacije Lara.

Plata od 350 eura

Klepo je u hotelu radila u okviru projekta kojim Opština Jablanica sufinasira zapošljavanje mladih. Zbog toga je veći dio njene plate od 700 konvertibilnih maraka (oko 350 eura) njen poslodavac dobivao iz budžeta Opštine.

Prethodno je godinu dana volontirala u Opštini i, kako kaže, još jedna godina bilo kakvog radnog iskustva joj je mnogo značila pa je počela raditi u hotelu Jablanica, vlasništvu bračnog para Amira i Ines Džafić, u okviru opštinskog projekta sufinansiranja.

“I stvarno sam se trudila protekle godine jer sam smatrala da mi je taj papir važan. Ali da je bilo pritisaka, manipulacija i ponižavanja bilo je”, kaže Enisa.

Navodi da su ona i još dvije recepcionerke istovremeno dale otkaz.

“Kao recepcioner radite što god gazdi taj dan padne na pamet, čistite prozore, peglate u vešeraju, jer je manjak radnika. Ja sam se trudila i da izbjegnem takve poslove jer sam smatrala da nisam plaćena to da radim i nisam htjela da me tako ponižava i izrabljuje.”

Uprkos svemu, nije željela da ode bez riječi već je skupa sa kolegicama najavila otkaz. Bila je, kaže, spremna i da obuči nekog drugog za rad ako je potrebno. Nakon najave otkaza se, kaže, pritisak povećao, zbog čega je otkaz dala 1. avgusta, prije najavljenog roka. Vlasnik je odbio da je isplati, a ona je odbila napustiti objekat dok ne dobije zarađenu platu za jul.

Tada ju je vlasnik hotela Amir Džafić brutalno pretukao, nakon čega je dva dana provela u bolnici, a on u pritvoru.

“Stepen fizičkih povreda će utvrditi vještak medicinske struke”, navode za RSE iz Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona, koje još uvijek vodi istragu.

Ni vlasnik hotela Džafić ni njegova supruga, direktorica hotela, nisu odgovorili na pozive RSE za intervju.

Načelnik Damir Šabanović je rekao da će preispitati saradnju Opštine Jablanica s privrednicima koji “sprovode fizičko nasilje i nipodaštavaju radnike i njihova prava, što je neprihvatljivo”.

Zatražio je brzu i oštru reakciju pravosuđa i brz oporavak Enise Klepo.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci