u zatvoru proveo 20 godina i šest mjeseci
Odbačena Legijina molba za uslovni otpust
Odbačena Legijina molba za uslovni otpust
Bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija u zatvoru je proveo 20 godina i šest meseci, što je nešto više od polovine kazne koju izdržava u zatvoru u Požarevcu.
Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Beogradu je najprije zaključilo da nisu ispunjeni uslovi za podnošenje molbe, s obzirom na to da osuđeni nije izdržao dvije trećine kazne zatvora na koju je osuđen.
Po stavu suda, primjena blažeg zakona na učinioca krivičnog djela moguća je samo dok se određeni krivični postupak ne okonča pravnosnažno.
Ovo znači da se u slučaju uslovnog otpusta primjenjuju odredbe onog zakona koji važi u momentu izdržavanja kazne, a ne u vrijeme izvršenja krivičnog djela.
Podsjetimo, u konkretnom slučaju Ulemeka Legije, u vrijeme izvršenja krivičnog djela Krivični zakonik je propisivao da se osuđenik može uslovno otpustiti nakon izdržane polovine kazne.
Sud je i to imao u vidu, ali smatra da se na uslovni otpust primjenjuje ona odredba Krivičnog zakonika koji važi u vrijeme izvršenja kazne, što znači da je potrebno da osuđenik izdrži dvije trećine kazne zatvora da bi se uopšte podnijela molba za uslovni otpust.
Inače, protiv ove odluke dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu.
Milorad Ulemek Legija osuđen je na ukupno 160 godina zatvora u postupcima za ubistvo premijera Zorana Đinđića, bivšeg predsjednika Predsjedništva Srbije Ivana Stambolića, pokušaj ubistva lidera SPO Vuka Draškovića, četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali, kao i za zločine „zemunskog“ klana, ali je po tadašnjem zakonu maksimalna kazna koju može da izdrži bila upravo 40 godina, a zakonski sistem Srbije ne predviđa sabiranje kazni po različitim presudama.
Kazna doživotnog zatvora uvedena je tek decembra 2019. godine, izmjenama Krivičnog zakonika (KZ) iz te godine.
Odbijen i zahtjev Branka Berčeka
Osim za Milorada Ulemeka, advokat Kovačević je molbu za uslovni otpust podnio i za pripadnika JSO Branka Berčeka, kog takođe zastupa.
Viši sud u Beogradu je donio istu odluku i u njegovom slučaju.
Berček je u zatvoru u Požarevcu proveo 21 godinu i sedam mjeseci, a osuđen je kao izvršilac ubistva Ivana Stambolića, koji je nestao u avgustu 2000. godine, a slučaj je razriješen u toku akcije „Sablja” 2003. godine, poslije ubistva premijera Đinđića.