Bojić: Neizbor sudija US direktno vodi ka aktivaciji člana 133 i uvođenju vanrednog stanja
Bojić: Neizbor sudija US direktno vodi ka aktivaciji člana 133 i uvođenju vanrednog stanja
“Odredba člana 92 stav 3 Ustava propisuje da skupštinska većina od najmanje 41 poslanika ima nesporno ovlašćenje da pri ovakvim okolnostima, što ne reći i dužnost – da donese ustavnomernu neodložnu odluku o uvođenju vanrednog stanja”, dodaje.
Zbog čega je to tako?
“Zato što, smatra Bojić, Crna Gora, zahvaljujući više nego očiglednim opstrukcijama starog režima (pošto je propao projekat tzv. manjinske, u stvari “njihove i njima” podređene i kontrolisane Vlade), nema drugu i drugačiju pravnu opciju”.
“Konkretno, došlo je do ozbiljne višeslojne kumulacije mnoštva osnova usled blokade, odnosno nesporne nefunkcionalnosti u odlučivanju Ustavnog suda:
1) Ne mogu se uopšte pravnovaljano konsituisati organi novih lokalnih samouprava nakon održanih izbora od 23. oktobra 2022;
2) Ne može se odlučivati o tome da li je predsjednik Crne Gore povredio Ustav;
3) Ne mogu se održati redovni izbori za predsjednika Crne Gore;
4) Ne može se odlučivati da li je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izboru predsjednika Crne Gore u skladu sa ustavom;
5) Ne mogu se za slučaj da sadašnja skupštinska većina eventualno odluči da se “samoraspusti” ni da se održe čak i vanredni parlamentarni izbori koje baš zahtijeva “bivši režim”, tj. skupštinska manjina.
Nažalost to nije sve, budući da jednostavno ne funkcioniše “deblokirajući mehanizam” koji je amandmanski upravo preko bivšeg režima instalirala Venecijanska komisija o 3/5 tj. 49 poslanika u naš Ustav 2013″, dodaje Bojić.
“U posljednje vrijeme spominjana Odluka Ustavnog suda iz 2014. zapravo je bio pokušaj bivšeg režima da već te 2013. kroz izmijene Poslovnika Skupštine Crne Gore uvede “i treći i čak četvrti” krug glasanja kako bi se tako s manjim brojem poslanika “deblokirao” izbor Vrhovnog državnog tužioca, što je Ustavni sud Odlukom posl. br. U II 11/14 od 23. jula 2014. utvrdio neustavnim. Dakle, već se na samom početku ustanovilo da “venecijanski ključ” nema nužnu djelotvornost, odnosno da nam je VK dala “pogrešan ključ”, da je i nepodesan i nefunkcionalan kao – deblokirajući mehanizam. Zbog toga ni Venecijanska komisija kao ni bivši režim nema nikakav etički ni pravni legitimitet da insistira na venecijanskom deblokirajućem ključu, tj. na mehanizmu, koji se u uporednoj pravnoj doktrini ističe kao “egzemplar” lošeg ustavnog rešenja, koji nije deblokirajuće, već blokirajuće, kaže advokat i dodaje:
Zato i danas uopšte ne čudi koje posljedice izaziva taj pogrešan mehanizam deblokade i to ništa manje već u svrsi izbora:
1) Vrhovnog državnog tužioca,
2) uglednih pravnika u Sudski savet;
3) Sudija Ustavnog suda
Kupuje se vrijeme i vrebaju povoljne okolnosti
Da zlo bude gore to još uvek nije sve, kaže Bojić.
„Umjesto da bivši režim poučen upravo svojim i upravo sopstvenim potvrđeno lošim iskustvom s tim istim lošim “venecijanskim ključem” znajući da nema deblokirajuća svojstva – on ih sada nesumnjivo ciljano i maliciozno koristi u pravcu apsolutne blokade ustavnog poretka Crne Gore. Uz to, bivši režim svojom prenaglašenom, a izvještačenom retorikom “dira i raspiruje stare i stvara nove mržnje, konflikte, konfuzije i neprihvatljive animozitete ”. I to još čini vaninstitucionalno težeći da potpuno, do krajnosti destabilizuje ustavni poredak koji je, što treba naglasiti baš on sa svojim “tradicionalnim partnerima” decenijama gradio. Teško da se iko razuman koji želi dobro Crnoj Gori, može oteti snažnom utisku – da se to sve u stvari čini radi zaštite “jednog čovjeka” i vanustavnog održanja delova njegove vlasti ma kakva i ma kolika ona bila i ma koliko degradila Crnu Goru.”
Dr Bojić smatra da se očito kupuje vrijeme i vrebaju povoljne okolnosti – bez obzira što one Crnu Goru jasno vode u sunovrat.
“Svjedočimo stanju u sudstvu koje pokazuje lice koje smo dosad mogli naslutiti, ali ne i takvu spremnost da bude čak saučesnik i da podjeli neumitno lošu sudbinu bivšeg režima, to jest, “jednog čovjeka” opadajućeg i mandatno dokrajčenog titulara “uloge” Predsjednika Crne Gore. Da, uloge, a ne ustavne funkcije i državne institucije, jer se ab initio – bit njegovog ponašanja svodila i definitivno sada i otvoreno svela – isključivo na nivo predsjednika višeslojno iskompromitovane (zar ne i kriminalno) političke partije čiji je nominalan naziv – DPS. U datom kontekstu korišćenje argumenata koji se tobože tiču “ugroženosti i odbrane države i patriotizma” je ne samo deplasirano, već i obmanjujuće. Zato treba negirati sentencu Eriha Froma: “Patriotizam je poslednje utočište hulja, (u američkoj verziji: “Patriotism – last refuge of scoundrels”, da bi se sada omogućila suštinski bolja budućnost svih građana Crne Gore – bez obzira na sve razlike koje su svakom – demokratskom društvu više nego dobrodošle.”
Bojić vjeruje da će zato poslanici te političke partije u dobroj veri, pravnom sviješću i odgovornošću aktuelnog trenutka u kome se danas nalazi država Crna Gora – razumjeti cilj i nastojanje Predsjednika Skupštine Crne Gore gđe Danijele Đurović i najzad savjesno uzeti učešće u konstituisanju punog sastava Ustavnog suda – kao uslova bez kojeg – Crna Gora dalje ne može. Pogotovo zbog toga što naspram nijednog od četiri kandidata nije istaknut nijedan prigovor, primjedba ili pak tome slično, kazao je.
Skupština dužna da donese odluku o uvođenju vanrednog stanja
“Ukoliko se to ipak ne desi 28. novembra 2022. već narednog dana – Skupština je dužna po ustavnom prerogativu iz člana 91 stav 2 zbog “teškog ugrožavanja ustavnog poretka” kako je to propisano članom 133 stav 1 tačka 4 doneti Odluku o uvođenju vanrednog stanja i usvojiti zakon čija bi pravna priroda bila lex specialis, a cilj – otklanjanje svih uzroka koji su doveli do ugrožavanja ustavnog poretka Crne Gore, a počed od: izbora sudija Ustavnog suda, izbora VDT i uglednih pravnika u Sudski savet. I tako dalje – pravnim redom. Treba akcentovati da prema članu 92 stav 4 Ustava, za vreme vanrednog stanja Skupština se – ne može raspustiti”, upozorava Bojić.
„Zrno“ državnog suvereniteta
Tim će se konstituisati pravni uslovi za otpočinjanje nužnih procesa radi dobrobiti svakog građanina Crne Gore, a jednako tako, i dobrobiti cjelokupnog crnogorskog društva. Crna Gora će dokazati da joj je “preostalo” “zrno” državnog suvereniteta i dostojanstva kadrog da provede sopstvenim ustavom precizno regulisan pravni put: “pravi ključ za sopstvenu bravu”, svoj “deblokirajući mehanizam” umjesto nametnutog i objektivno nefunkcionalnog,“pogrešnog ključa” Venecijanske komisije – koja uostalom ne trpi posljedice zbog toga, niti snosi nikakvu odgovornost – što je sa svakog mogućeg aspekta – nedopustivo. Time je VK etički i pravno sama sebe opovrgla ali tim je i bivši režim potpuno delegitimisan”, zaključuje advokat Vladan Bojić.