Skip to main content

Glasanje

Usvojena rezolucija o Srebrenici, Crna Gora glasala za

Usvojena rezolucija o Srebrenici, Crna Gora glasala za


Članice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) usvojile su sa 84 glasa “za” Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Protiv je bilo 19 članica a uzdržanih 68. Crna Gora je glasala za.
Članice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) usvojile su sa 84 glasa “za” Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Protiv je bilo 19 članica a uzdržanih 68. Crna Gora je glasala za.


Usvojena rezolucija o Srebrenici, Crna Gora glasala za

S obzirom na to da UN imaju 193 zemlje članice, glasanje pokazuje da je manje od polovine članica glasalo za ovu rezoluciju.

Nakon glasanja uslijedilo je objašnjavanje “glasanja poslije glasanja”, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić se ogrnuo zastavom Srbije.

Printscreen

Azerbejdžan i Namibija uzdržani

Predstavnik Azerbejdžana je rekao da njegova zemlja uživa dobre odnose s svim balkanskim zemljama i da se protivi miješanju sa strane. Rekao je da bi aktivnosti UN-a na ovoj rezoluciji trebalo da se rade u cilju postizanja konsenzusa, te da njegova zemlja neće moći podržati ovu rezoluciju, ako bude stavljena na glasanje.

Vučić: Pritisak i prijetnje zemljama koje nisu želele da glasaju za rezoluciju

Predsjednik Srbije je rekao da je danima pred zasijedanje generalne skupštine UN-a vršen pritisak na mnoge zemlje članice.

On je pozvao da se glasa protiv rezolucije, ističući da je ona visokopolitizovana.

Vučić je rekao da nije lako govoriti protiv rezolucije, i da je jasno da je ovo politizacija cijelog pitanja.

Rezolucijom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Crna Gora je u međuvremenu podnijela dva amandmana na Predlog rezolucije kojima se ističe da je krivica za zločin genocida individualna i da ne može biti pripisana nijednom narodu, etničkoj ili vjerskoj grupi, uz ukazivanje na neophodnost očuvanja odredaba Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

Ti amandmani su prihvaćeni, a premijer je ocijenio da je to veliki uspjeh crnogorske diplomatije i korak ka pomirenju unutar Crne Gore, ali i regiona.

S druge strane, to tako ne vide u Srbiji i Republici Srskoj. 

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je da je Rezolucija o Srebrenici politička deklaracija kojom se želi „staviti kolektivni žig na čelo jednog naroda“.

On je kazao da je za njega “odvratna igra” oko amandmana koje je podnijela Crna Gora i da će cijelu istinu, sa kim su pregovarani i zašto, iznijeti po povratku iz Njujorka.

FOTO – Protest ispred Vlade, okupljeni skandiraju “izdaja”, Nišavić: Usvajanje Rezolucije o Srebrenici provocira nove sukobe na Balkanu

Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da su pritisci Zapada da se podrži Rezolucija o genocidu u Srebrenici ogromni a da, kako je naveo, “postoje naznake da Grčka možda i Rumunija budu mijenjale svoj stav”.

„Srbima je teško da razumiju da Grci glasaju za ovo, kao što je nam je bilo mučno da gledamo da Grkinja predlaže ulazak takozvanog Kosova u Savjet Evrope“, rekao je Vučević, na televiziji Prva, povodom apela predsjednika Srbije da Grčka bude uzdržana prilikom glasanja o rezoluciji u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kazao je da ne vidi zašto bi Srbi davali legitimitet bilo kakvoj Vladi koja glasa za rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

Ispred zgrade Vlade Crne Gore sinoć je održan protest građana koji su nezadovoljni jer će Crna Gora (UN) podržati Rezoluciju o Srebrenici.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci