NVO Ozon: Više od polovine stanovništva ugroženo aerozagađenjem
NVO Ozon: Više od polovine stanovništva ugroženo aerozagađenjem
Iz te nevladine organizacije (NVO) saopštili su da su, u okviru servisa za građanski monitoring kvaliteta vazduha “Ekoskop“, zaokružili rezultate za prošlu godinu.
„Rezultati pokazuju da je aerozagađenje jedan od najozbiljnijih životnih problema i da je ugroženo zdravlje više od polovine stanovništva u Crnoj Gori“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je najviše dana sa prekoračenjima srednjih dnevnih vrijednosti suspendovanih PM10 čestica, čija je propisana granična vrijednost 50 µg/m3, a dozvoljeni broj dana sa prekoračenjima 35 na godišnjem nivou, zabilježeno u Pljevljima.
Iz Ozona su kazali da su čak 109 dana Pljevljaci bili izloženi aerozagađenju koje je iznad propisanih vrijednosti, što je gotovo na istom nivou kao i 2020. godine, kada su 110 dana srednje dnevne vrijednosti PM10 bile iznad 50 µg/m3 .
Kako su naveli, slijedi Bijelo Polje, čiji su građani 91 dan bili izloženi prekomjernom aerozagađenju.
Iz Ozona su podsjetili da je u Bijelom Polju tokom 2020. godine, kada je u toj opštini prvi put cijele godine vršen kontinuirani monitoring, zabilježeno 112 dana sa srednjim dnevnim vrijednostima PM10, što je bilo najviše u Crnoj Gori.
Iz te NVO kazali su da su i građani Glavnog grada takođe bili izloženi prekomjernom aerozagađenju.
„Mjerna stanica na Zabjelu je registrovala 70 dana sa prekoračenjima srednjih dnevnih vrijednosti PM10 , a na kružnom toku u Bloku V 56 dana, što je značajno više od 35 dozvoljenih na godišnjem nivou“, kaže se u saopštenju.
Iz Ozona su rekli da su građani Nikšića, teritorijalno najveće opštine u Crnoj Gori, bili 62 dana izloženi prekomjernom zagađenju, od čega je pet dana zabilježeno u avgustu, kao i u Podgorici, kada su bili aktuelni mnogobrojni višednevni požari.
Kako su naveli, neozbiljno je da nadležne institucije samo konstatuju brojeve, umjesto da proaktivnim pristupom utiču da se spriječe negativne posljedice u najvećoj mogućoj mjeri.
Za to je, kako su poručili iz Ekološkog pokreta Ozon, potreban multidisciplinarni, međusektorski pristup.
Iz Ozona su ocijenili da to, nažalost svih građana, uporno izostaje.
“Pravo na čist vazduh jedno je od najvažnijih ljudskih prava, koje garantuje i Ustav, pa se nadamo da će sljedeća vlada rješavanje problema aerozagađenja staviti u sami vrh svojih prioriteta, jer samo tako mogu se očekivati pomaci”, zaključuje se u saopštenju.