Skip to main content

kažu ljekari

Prva uspješna transplantacija oka u svijetu: “Korak naprijed” u vraćanju vida

Prva uspješna transplantacija oka u svijetu: “Korak naprijed” u vraćanju vida


Hirurzi iz Njujorka saopštili su da su prvi u svijetu uspješno izvršili transplantaciju cijelog oka na čovjeku, iako nije izvjesno da će ona pomoći pacijentu da povrati vid.
Hirurzi iz Njujorka saopštili su da su prvi u svijetu uspješno izvršili transplantaciju cijelog oka na čovjeku, iako nije izvjesno da će ona pomoći pacijentu da povrati vid.


Prva uspješna transplantacija oka u svijetu: “Korak naprijed” u vraćanju vida
Eduardo Rodrigez (desno) jedan je od stručnjaka koji su uradili transplantaciju oka Eronu Džejmsu (lijevo), foto: X

Eron Džejms, bivši američki vojnik koji je preživio snažni strujni udar, podvrgnut je 21-časovnoj operaciji tokom koje mu je pola lica zamijenjeno.

Ljekari već godinama uspješno sprovode transplantacije rožnjače, jednog dijela oka.

Ali, stručnjaci smatraju da je operacija cijelog oka iskorak i prekretnica koja bi mogla da dovede do toga da se u budućnosti milionima ljudi povrati vid.

Džejms, koji radi na održavanju postrojenja pod visokim naponom u Arkanzasu, izgubio je veći dio lica kada je 2021. godine slučajno dodirnuo nezaštićenu žicu sa 7.200 volti struje.

On je 27. maja ove godine podvrgnut rijetkoj transplantaciji dijela lica, uz koju je urađena i transplantacija lijevog oka, a na zahvatu je radilo 140 zdravstvenih radnika.

Hirurzi iz klinike Lengon Univerziteta u Njujorku, koji su izveli komplikovanu operaciju, saopštili su da se 46-godišnji Džejms dobro oporavlja i da transplantirano oko izgleda izuzetno zdravo.

Njegovo desno oko je zdravo.

„Činjenica da smo uspješno izvršili prvu potpunu transplantaciju oka je izuzetno dostignuće za koje su mnogi dugo mislili da nije moguće”, kaže Eduardo Rodrigez, jedan od hirurga koji su predvodili stručni tim.

„Napravili smo veliki korak naprijed i utrli put za naredne korake u vraćanju vida pacijentima”, dodaje.

Ljekari smatraju da ova operacija naučnicima pruža uvid u to kako se ljudsko oko liječi, o čemu se do sada nije mnogo znalo.

„Ne tvrdimo da ćemo na ovaj način povratiti vid, ali nemam dilemu da smo sada jedan korak bliže”, ističe Rodrigez za televiziju ABC Njuz.

Operacijom je omogućen direktan dotok krvi u mrežnjaču, dio oka koji šalje signale mozgu, kažu ljekari.

Iako nije izvjesno da će Eron Džejms ponovo moći da vidi na oko koje mu je transplantirano, stručnjaci tu mogućnost trenutno ne odbacuju.

„Ako budem mogao da vidim na to oko, biće sjajno. Ali ako ovo otvori nova vrata na polju medicine, ja to potpuno podržavam”, rekao je Džejms.

Ljekari će nastaviti da prate stanje ovog bivšeg američkog vojnika, a dosadašnji napredak je „izuzetan”, kaže Brus Gelb, specijalista za transplantacije Njujorškog univerziteta.

Djelove lica i oko, koje su mu transplantirani, donirao je muškarac u tridesetim godinama.

Tokom operacije, ljekari su ubrizgali matične ćelije iz koštane srži davaoca organa u očni nerv pacijenta kako bi pospješili oporavak oka.

Džejms je tek 19. pacijent u Americi koji je podvrgnut transplantaciji lica.

Megan, njegova supruga sa kojom je u braku 20 godina, rekla je televiziji CNN da se poslije operacije „osjećala ludo, sjajno, čudno, uvrnuto, ushićeno i srećno”.

„Bila sam jednostavno srećna što je izdržao i trenutno je sve dobro”, opisala je.

Poslije nesreće koju je doživio, ljekari su morali da uklone oko Džejmsu zbog bolova i prošao je brojne operacije, među kojima je bila i ugradnja protetičke ruke.

Transplantacija oka mu „mijenja život” i „ne može da opiše koliko je zahvalan” davaocu organa i njegovoj porodici zbog toga što su mu je omogućili, ističe Džejms.

„Sada izgledam kao normalan čovjek dok hodam ulicom”, zaključuje on u razgovoru za NBC Njuz.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare