(NE)SPORNO UVOĐENJE RADNE NEDJELJE TOKOM SEZONE
Zečević za ADRIU: Za početak da radna nedjelja bude u primorskim opštinama, ali ne žuriti sa odlukom
Zečević za ADRIU: Za početak da radna nedjelja bude u primorskim opštinama, ali ne žuriti sa odlukom
Ekonomski analitičar Predrag Zečević smatra da sa ovom odlukom ne treba žuriti, jer kada su, kako kaže, 2019. godine, uvođenje neradne nedjelje donijelo dobre rezultate – nije došlo do masovnog otpuštanja radnika, niti su prihodi trgovačkih lanaca smanjeni. Ipak, podržava predlog ministra Nika Đeljošaja, ali ne za sve opštine.
“Za početak ja bih predložio da to bude samo u primorskim opštinama, jer bi trgovci, ukoliko bi se uvelo na nivou cijele Crne Gore ili ukoliko bi vratili taj institut, trgovci bi opet iskoristili priliku da besomučno iskorišćavaju svoje radnike i da im ne plaćaju dnevnice. Tokom zimske sezone imalo bi recimo smisla da recimo rade radnje na Žabljaku, Kolašinu, recimo Beranama, Plavu i Gusinju, ali u ostalim opštinama stvarno nema potrebe. Vidite kakva je zimska turistička sezona bila, tako da bi taj potez bio koristan”, rekao je on,
Unija poslodavaca Crne Gore podržava predlog Ministarstva ekonomskog razvoja, kazao je za ADRIA TV zamjenik generalnog sekretara ove institucije, Filip Lazović.
Foto: Adria
“To je upravo ono rješenje koje je prije godinu dana bilo usaglašeno na nivou socijalnog savjeta, da se na neki način uvaže interesi svih u ovom procesu, dakle svih socijalnih partnera da sa ipak ono što je nama u uniji poslodavaca najvažnije dozvoli rad onima iz sektora trgovine u toku turističke sezone, ukoliko to žele. Ovo rješenje ima neke da kažemo dodatne regule, u smislu da se može raditi samo u jednoj smjeni. Da je ograničeno na zimsku i ljetnju turističku sezonu, dakle ukupno pet mjeseci godišnje i ono što imamo kao pravilo u pravnom sistemu Crne Gore, a to je obaveza poslodavca da ukoliko organizuje rad nedjeljom, zaposlenom uveća dnevnicu za 80 posto”, navodi on.
Unija slobodnih sindikata Crne Gore iskazala je protivljenje činjenici što je Ministarstvo ekonomskog razvoja, bez prethodne konsultacije sa socijalnim partnerima,m+ Sekretarijatu za zakonodavstvu uputilo Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjoj trgovini.
Dodatno zabrinjava spoznaja nedovoljne koordinacije između relevantnih vladinih resora, pa tako Ministarstvo ekonomskog razvoja preduzima konkretne korake na izmjeni Zakona o unutrašnjoj trgovini u trenutku kada je zakazana sjednica Socijalnog savjeta na kojoj je, na zahtjev poslodavačkog udruženja, na dnevni red stavljena ova tema, navode iz Unije slobodnih sindikata.