slavni naučnik
Ajnštajn o Srbima: Oni su genijalni – piju od rođenja do smrti
Ajnštajn o Srbima: Oni su genijalni – piju od rođenja do smrti
Boraveći u Novom Sadu, Kaću, Titelu i Beogradu Ajnštajn je otkrio čari srpske kafane i zaključio da su Srbi genijalan narod. Otkad se susreo sa Srbima prestao je da vjeruje i ljekarima i medicini, zbog toga što su protiv alkohola.
U monografiji prof. Desanke Đurić-Trbuhović “U sijenci Alberta Ajnštajna”, njihov boravak u Kaću ovako je opisan:
“U kući Marićevih su svečano dočekani i tu su povazdan dolazili rođaci i poznanici da pozdrave Milevu i vide njenog muža i sina. Albert se ponašao prirodno i ležerno, nosio je svog sina na leđima po Novom Sadu. Razgovori su bili živi, samo Milevina majka nije mogla da se sporazumijeva sa zetom, jer nije govorila nijedan strani jezik”.
Tvorac teorije relativiteta bio je nekoliko puta u Novom Sadu. Bio je i u Beogradu, a u pomenutoj knjizi je Ajnštajnov boravak, 1907. godine, na osnovu svjedočenja savremenika, jednostavno prikazan:
“Imao je dugačku neurednu kosu, radostan i nasmijan, nosio je sina na ramenu po novosadskim ulicama. To je bunilo novosadsku sredinu, koja je cijenila samo konvencionalan red i ustaljenu učtivost, od čega je on cijelom svojom pojavom odstupao, pa su ga nazvali ‘onaj šašavi Marićev zet’… Studenti su se okupljali oko njegovog stola u kafani ‘Eržebet Kiralji’, gdje je volio da dolazi…”.
“Dva sina Mileve i Alberta Ajnštajna Hans-Albert i Eduardo, krštena su u pravoslavnoj Nikolajevskoj crkvi u Almašu kraj Novoga Sada 21. septembra 1913. godine, kao i njihova kćerka Lizerl (Ljubica).
“U jednom od kafanskih razgovora, Ajnštajn je rekao: “Ja više ne vjerujem ni ljekarima, ni medicini, ni bilo čemu, jer oni su protiv alkohola. Srbin pije od rođenja, pa do smrti; kako se rodi, kako raste, kad putuje, kad se ženi, kad se sahranjuje, pa ipak su Srbi genijalna nacija. Ja ih tako cijenim prema mojoj ženi…”.