Uprave zoo-vrtova zamolile posjetioce da ne prinose telefone životinjama
I majmuni vole selfije
I majmuni vole selfije
Iznenađujući splet okolnosti pokazao je da i majmuni vrlo lako mogu zavoljeti mobilne telefone, čak i postati zavisni od njih. Do sada je potvrđeno nekoliko takvih slučajeva u svijetu.
Prema pisanjima svjetskih medija, sve je počelo tako što su posjetioci zooloških vrtova prinosili svoje mobilne telefone uz kaveze ‒ da bi se fotografisali s gorilama, ali i da bi životinjama nakon fotografisanja pokazali „kako su ispali”.
Zatim se nastavilo puštanjem različitih klipova gorilama, jer su im njihove reakcije bile interesantne.
Primijetivši ovo, uprave pojedinih zoo-vrtova zamolile su posjetioce da to više ne rade, ističući da su gorile počele da gube interesovanje za ostale, njima svojstvene i prirodne aktivnosti.
Na primjer, kako je prenio list „Indija njuz”, gorilu Amare, koja živi u Linkoln parku u Čikagu, snimanje telefonima posjetilaca toliko je zbunilo da se čuvari plaše da bi to moglo da naškodi razvoju ovog majmuna.
On kavez dijeli s još tri majmuna, koji su ga napali jer je zurio u ekran telefona.
Zbog toga je Linkoln park postavio staklenu barijeru da spriječi ljude da životinji prikazuju fotografije i video-zapise.
Nadležni su demantovali pisanje da je Amare zavisnik od telefona i objasnili da je samo pokazao interesovanje da gleda u sjajne uređaje.
I u zoološkom vrtu u Torontu postavljena su upozorenja da se životinjama ne pokazuju bilo kakvi video-zapisi ili fotografije, jer ti sadržaji mogu da ih uznemire i utiču na njihovo ponašanje.
Jedan od majmuna bio je toliko oduševljen uređajima, telefonima i video-snimcima da je prestao da komunicira s drugim majmunima, izjavili su čuvari za listove „Miror” i „Futurizam”.
Zanimljiv je i slučaj gorile Dželani, koja se nalazi u zoološkom vrtu u Luivilu.
Prema navodima na njegovom sajtu i u američkim medijima, za nju kažu da voli selfije i može satima da gleda popularne jutjub video-zapise.
Najviše joj se dopadaju video-snimci i fotografije gorila, kao i slike s ljudima, ali pejzaži ne zadržavaju njenu pažnju.
Kada želi da joj se pokaže sljedeća fotografija ili video, uradi pokret sličan onom koji pravi čovjek kada skroluje.
Dželanina opsjednutost fotografijama i video-zapisima počela je još u mladosti i to ne zbog posjetilaca vrta.
Poslije pada i povrede zbog koje je morala da bude operisana, volonteri su joj pokazivali knjige i video-zapise kako bi zaokupirali njenu pažnju dok se oporavlja.
Osoblje i volonteri su poslije oporavka nastavili s ovom rutinom koju je zavoljela. Kako je tehnologija napredovala, krenuli su da joj pokazuju slike i video-zapise na mobilnim telefonima i tabletima.
Časopis „Ertlimišen” daje primjer zooloških vrtova koji su tokom pandemije virusa korona, ali i kasnije, koristili internet i modernu tehnologiju kako bi ponudili stimulativne i zabavne aktivnosti životinjama.
Češki safari park Dvur Kralove, zatvoren tokom pandemije, odlučio je da poveže svoje šimpanze s drugim životinjama preko zum poziva. I dok su neke šimpanze odlučile da ih to ne zanima, druge su bile rade da učestvuju. Tako su mogle da „se gledaju” s drugim primatima iz zoološkog vrta Brno i to je dalo odlične rezultate.
Kako prenosi isti medij, zoo-vrt Korkeasari u Helsinkiju otišao je korak dalje. Saki majmuni bijelog lica dobili su svoj video-plejer na zahtjev.
Dozvoljeno im je da odaberu šta žele da gledaju i kada, što smanjuje ponašanje izazvano stresom, kakvo je na primjer pretjerano češanje.