nauka
Maskov implant bi mogao osobama bez očiju omogućiti da vide: Postoji potencijal da vještački vid bude bolji od prirodnog
Maskov implant bi mogao osobama bez očiju omogućiti da vide: Postoji potencijal da vještački vid bude bolji od prirodnog
Inače, status “breakthrough device” obično dobijaju medicinski uređaji koji nude liječenje ili dijagnozu stanja opasnih po život sa ciljem da se ubrza njihov razvojni proces nadzorna procedura.
Mask je u utorak ponosno objavio veliki napredak u razvoju ove revolucionarne tehnologije na svojoj društvenoj mreži X.
“Pod uslovom da je vizuelni korteks netaknut, omogućiće čak i onima koji su slijepi od rođenja da po prvi put progledaju”, napisao je Mask u tvitu.
The Blindsight device from Neuralink will enable even those who have lost both eyes and their optic nerve to see.
Provided the visual cortex is intact, it will even enable those who have been blind from birth to see for the first time.
To set expectations correctly, the vision… https://t.co/MYLHNcPrw6 pic.twitter.com/RAenDpd3fx
— Elon Musk (@elonmusk) September 17, 2024
Takođe je pojasnio da u početku vid ipak neće izgledati potpuno normalno, već će više ličiti na grafiku starih konzola za igrice “Atari”, koja je bila popularna 80-ih. Međutim, dodaje da postoji potencijal da “vještački” vid na kraju bude bolji od prirodnog i omogući ljudima da vide infracrveni i ultraljubičasti spektar, pa čak i radarske talasne tužine.
Kako izgleda grafika na “Atariju” pogledajte u videu ispod.
Mask mogućnosti ovog uređaja poredi sa “vizirom” koji nosi lik Džordi la Fordž iz kultne naulno-fantastične serije “Zvjezdane staze” i koji mu omogućava da vidi mnogo bolje od članova posade “Enterprajza” sa “običnim” očima.
Iako ovaj izum može da iz korijena izmijeni čovječanstvo, tehnološki portal TechCrunch napominje da je još preuranjeno reći da bi takav uređaj mogao omogućiti slijepim ljudima da vide.
Problem sa vraćanjem vida kroz istorijuz bio je, kako se navodi, niska gustina elektroda, kojih ima svega na desetine, što znači da je ono što se “vidi“ zapravo više liči na nekoliko “zvijezda koje trepere” jer su djelovi vizuelnog korteksa “probušeni” i stimulisani suštinnski nasumično.
Napredak “Neuralinka” povećava tu gustinu i veliki je iskorak, ali i dalje postoji niz prepreka koje moraju da se premoste. TechCrunch takođe navodi da je trenutno nemoguće da se neki uređaj samo uključi i aktivira vid.
Naime, pretpostavka je da čak i oni koji su ga skorije izgubili i imaju od rođenja istreniran vizuelni korteks u mozgu ne bi vidjeli “Atari grafiku”, dok bi proces bio dodatno dezorijentišući za one koji su rođeni slijepi i njihov mozak nikada nije procesuirao vizuelne stimulanse.
Ljudi koji su bili slijepi od rođenja neće razviti biološku sposobnost da vide kroz svoje oči, što znači da uprkos tome što je ćelijski raspored vizuelnog korteksa optimizovan za zadatke “gledanja”, veze neurona koje zapravo formiraju koncept koji mi razumijemo kao vid, neće postojati.
U tekstu se navodi da to ne znači da je “Blindsight” nešto loše ili da neće uopšte funkcionisati, jer djeluje da je američka kompanija stvorila mnogo bolju mrežu mikroelektroda i način da ih efikasnije ugradi, sa manjim rizikom odbacivanja ili oštećenja mozga.