Skip to main content

Nedostatak magnezijuma: Ove navike ga mogu uzrokovati

Nedostatak magnezijuma: Ove navike ga mogu uzrokovati


Nedostatak magnezijuma može uzrokovati umor, stres i grčeve, a svakodnevne navike poput stresa i ishrane mogu ga pogoršati. Rješenja su jednostavna.
Nedostatak magnezijuma može uzrokovati umor, stres i grčeve, a svakodnevne navike poput stresa i ishrane mogu ga pogoršati. Rješenja su jednostavna.


Nedostatak magnezijuma: Ove navike ga mogu uzrokovati
Foto: Ilustracija/Pixabay

Poznato je da je magnezijum veoma važan mineral, jer učestvuje u više od 300 funkcija tijela. Većina nas možda ne unosi dovoljno, čak i ako krvni testovi pokazuju da je sve u redu.

Nedostatak magnezijuma utiče na mnoge aktivnosti

“Kada radite krvni test, mjeri se nivo magnezijuma u krvi, ali sada znamo da se 99 odsto magnezijuma nalazi unutar ćelija, a samo jedan odsto u krvi,” kaže Belen Acero, farmaceutkinja specijalizovana za ishranu.

“Dakle, iako krvni test može pokazati adekvatne nivoe magnezijuma, vaš unutarćelijski magnezijum može biti nizak. A to je ono što je zaista važno”, kaže ona.

Zbog ovih razloga, uzimanje dodataka magnezijuma postalo je popularno, iako se uvijek preporučuje konsultacija s ljekarom prije početka bilo kojeg vitaminskog režima. Takođe, korisno je znati koje dnevne navike utiču na nivo magnezijuma, a da toga nismo ni svjesni.

Evo nekoliko uobičajenih navika koje mogu uzrokovati nedostatak magnezijuma i šta možete učiniti da smanjite njihove efekte.

Znojenje i vježbanje

Paradoksalno je, ali magnezijum pomaže opuštanju mišića. Prema dr. Isabel Vinja, medicinsko-naučnoj direktorici IVB Wellness Laba, nizak nivo magnezijuma može uzrokovati grčeve, umor i osjećaj slabosti.

Međutim, sportske aktivnosti i znojenje mogu iscrpiti nivoe magnezijuma u tijelu, kaže María José Alonso, profesor zdravstvenih nauka.

Iako jačate mišiće vježbanjem, ne nadoknađivanje magnezijuma može ometati njihovu sposobnost opuštanja. Rješenje je jednostavno: nadoknadite magnezijum nakon fizičke aktivnosti putem dodataka ili sportskih pića.

Prekomjerno konzumiranje prerađene hrane i rafiniranog šećera

Naša tijela ne proizvode magnezijum, pa ga je neophodno unositi kroz ishranu. Međutim, procjenjuje se da 40-60 odsto zapadne populacije ne unosi dovoljno magnezijuma, kaže Vinja.

Pored toga, tipična zapadnjačka ishrana bogata prerađenom i rafiniranom hranom uzrokuje značajan gubitak magnezijuma tokom obrade, pri čemu se gubi između 80 i 90% originalnog sadržaja magnezijuma.

Nedovoljan unos hrane bogate magnezijumom

Jednostavno je pasti u manjak magnezijuma ako ne jedete dovoljno hrane bogate ovim mineralom. Hrana bogata magnezijumom uključuje: lisnato zeleno povrće poput spanaća i brokolija, orašaste plodove poput indijskih badema, sjemenke bundeve, susama i chia sjemenke i mahunarke.

Uključivanjem više ovih zdravih namirnica u ishranu lako ćete povećati nivo magnezijuma.

Hronični stres

Nedostatak magnezijuma uzrokuje slabost, umor i stres, ali stres takođe može uzrokovati nedostatak magnezijuma, kaže Alonso.

“Živimo u stresnom društvu, a dokazano je da stres može povećati gubitak magnezijuma, što uzrokuje nedostatak. S druge strane, ovaj nedostatak povećava podložnost organizma stresu, što postaje začarani krug,” objašnjava.

Kako upravljati stresom? Acero preporučuje jačanje brige o sebi i male meditacije tokom dana. Takođe preporučuje dovoljan odmor, što može pomoći usvajanjem drugih zdravih navika koje povećavaju nivo magnezijuma.

“Magnezijum je povezan s boljim kvalitetom sna, jer učestvuje u sintezi melatonina, hormona koji reguliše cirkadijalne ritmove i pomaže nam da spavamo,” dodaje ona.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci