Istraživanje
Novi test otkriva pritajeni rak pluća ranije
Novi test otkriva pritajeni rak pluća ranije
Sitnoćelijski rak pluća (SCLC) čini oko 14 posto dijagnoza raka pluća u SAD-u i šesti je vodeći uzrok smrti od raka u SAD.
Dok je skener (CT) dobar za otkrivanje drugih vrsta raka pluća, nije koristan za otkrivanje SCLC-a prije nego što se proširi tijelom.
U vrijeme postavljanja dijagnoze, 70 posto slučajeva SCLC je metastatsko, a stopa petogodišnjeg preživljavanja je manja od šest posto.
Poznato je da pacijenti s SCLC-om imaju antitijela koja greškom napadaju njihove nerve.
Autori novog rada u časopisu Science Translational Medicine sada su identifikovali pet takvih „autoantitijela“ koja su prisutna u posebno visokim nivoima kod pacijenata s SCLC-om i mogu se koristiti za otkrivanje u ranim fazama bolesti.
U eksperimentima koji su koristili sačuvane uzorke krvi iz tri velike grupe pacijenata sa i bez SCLC, pozitivni testovi za autoantitijela bili su otprilike 65 do 79 posto tačni za dijagnostikovanje bolesti, a negativni testovi bili su 65 do 87 posto tačni za njeno isključivanje, objavili su naučnici.
Dodavanje podataka o istoriji pušenja pacijenata rezultatima analiza krvi čini predviđanja još preciznijima, otkrili su.
Dr Pol Lampe, čiji je tim u Centru za rak Fred Hačinson u Sijetlu sproveo istraživanje, rekao je da planiraju da nastave s testiranjima i zatim podnijeti zahtjev za regulatorno odobrenje.
Cilj je, rekao je, sprovesti test zajedno sa standardnim godišnjim CT pregledom raka pluća kod teških pušača i drugih visokorizičnih osoba.
„Takođe smo otkrili da neka od tih autoantitijela napadaju proteine na površini tumorskih ćelija“, rekla je voditeljka studije Kristin Lastvika za Rojters.
„Trenutno istražujemo te proteine specifične za tumore kao nove mete za liječenje raka i ranu dijagnostiku“.