klimatske promjene
Ove životinje će nestati do 2050. godine prema vještačkoj inteligenciji
Ove životinje će nestati do 2050. godine prema vještačkoj inteligenciji
Izvještaj Svjetske fondacije otkriva da je populacija divljih životinja opala za alarmantnih 73 odsto od 1970. godine.
Teško je predvidjeti sa apsolutnom sigurnošću kojim životinjama prijeti izumiranje, a za procjenu je upitana vještačka inteligencija, prenosi Dejli Star.
AI softver Gemini ističe nekoliko vrsta i naziva ih “ugroženim”, odnosno “ranjivim”. Na osnovu informacija koje je prikupio na globalnoj mreži sastavio je listu životinja kojima moguće prijeti nestanak do 2050.
Prvo je naveo polarne medvjede zbog klimatskih promijena koje otapaju arktički led – njihovo prirodno stanište, i utiče na izvor hrane.
Zbog krčenja šuma i krivolova izumiranje prijeti zapadnim gorilama i sumatranskim tigrovima, smatra AI.
U opasnosti su i kalifornijske morske svinje (ili vakite) koje slučajno završavaju u mrežama ilegalnih ribolovaca.
Klimatske promjene i prekomjerni lov riba utiču na dostupnost hrane carskim pingvinima, dok novozelandsku sovu papagaja (ili kakako) veoma ugrožavaju grabljivice, koje su donijeli Evropljani.
Do kraja 2050, svijet može ostati bez džinovskih kornjača sa Galapagosa i komodo zmajeva, kojima prijete gubitak staništa, ilegalni lov i trgovima.
Zanimljivo da AI pominje zlatnu žabu kao ugroženu vrstu, iako je posljednji primjerak ovog vodozemca viđen davne 1989. godine.
Na kraju, navodi panamsku zlatnu žabu, čija su glavna prijetnja gubitak staništa i gljivice.
Kao zaključak, softver Gemini navodi:
“Ovo je nekoliko primjera, jer su i druge životinje u opasnosti. Očuvanje prirodnih staništa, programi za uzgoj i međunarodni sporazumi su ključni u borbi za njihov opstanak”, prenosi Telegraf.