društveni mediji faktor koji doprinosi krizi mentalnog zdravlja među mladima
TikTok kao cigarete: Američki ljekar traži da se na društvene mreže stave znakovi upozorenja
TikTok kao cigarete: Američki ljekar traži da se na društvene mreže stave znakovi upozorenja
Za današnji Nju Jork Tajms Murti je izjavio da su društveni mediji faktor koji doprinosi krizi mentalnog zdravlja među mladima.
„Vrijeme je da se zahteva oznaka upozorenja ministarstva zdravlja na platformama društvenih medija, u kojoj se navodi da su društvene mreže povezane sa značajnim štetnim posledicama po mentalno zdravlje adolescenata. Oznaka upozorenja redovno bi podsjećala roditelje i adolescente da društveni mediji nisu dokazano bezbjedni.
“Dokazi iz studija o duvanu pokazuju da oznake upozorenja mogu povećati svijest i promijeniti ponašanje“, rekao je Murti.
On je dodao da Kongres treba da donese zakone koji će zaštititi mlade ljude od onlajn uznemiravanja, zlostavljanja i eksploatacije, kao i od izloženosti ekstremnom nasilju i seksualnom sadržaju.
Murti je rekao da upotreba oznake upozorenja ne bi učinila društvene medije bezbjednim za mlade ljude, ali bi bila deo potrebnih koraka. On vjeruje da bi uticaj društvenih medija na mlade trebalo da bude hitna briga.
Dodao je da škole i roditelji takođe moraju da učestvuju u obezbjeđivanju vremena provedenog bez mobilnog telefona.
„Mjere bi trebalo da spriječe platforme da prikupljaju osetljive podatke od djece i trebalo bi da ograniče upotrebu funkcija kao što su push obavještenja, automatska reprodukcija i beskonačno skrolovanje, koji doprinose prekomernoj upotrebi“, dodao je.
Prošle godine Murti je upozorio da nema dovoljno dokaza koji bi pokazali da su društveni mediji bezbjedni za djecu i tinejdžere. On je tada izjavio da političari moraju da se pozabave štetnostima društvenih medija na isti način na koji regulišu stvari kao što su autosedišta za djecu, prehrana za bebe, ljekovi i drugi proizvodi koje djeca koriste.
Upotreba društvenih medija preovlađuje među mladima: do 95 odsto mladih između 13 do 17 godina kaže da koristi neku platformu društvenih medija, a više od trećine kaže da koristi društvene medije „skoro konstantno“, prema podacima istraživanja iz 2022.