Skip to main content

najbogatiji ljudi svijeta

U ovim gradovima živi najviše milijardera

U ovim gradovima živi najviše milijardera


Veliki gradovi širom svijeta, pretvarajući se u središta bogatstva i uticaja, privlače najbogatije ljude na svijetu više nego ikada. Gradovi sa najvećim brojem milijardera predstavljaju centre globalnog bogatstva, gdje se susreću luksuz, biznis i inovacije.
Veliki gradovi širom svijeta, pretvarajući se u središta bogatstva i uticaja, privlače najbogatije ljude na svijetu više nego ikada. Gradovi sa najvećim brojem milijardera predstavljaju centre globalnog bogatstva, gdje se susreću luksuz, biznis i inovacije.


U ovim gradovima živi najviše milijardera
Džakarta Pixabay

Od užurbanih ulica Njujorka i Londona do dinamičnih pejzaža Šangaja i Hong Konga, ovi gradovi nisu samo finansijska sjedišta već i magneti za bogate pojedince koji ih biraju zbog poslovnih prilika, prestiža i ekskluzivnog načina života.

Ove metropole nude neuporedive poslovne, finansijske i prilike za luksuzan život. Svaki od ovih gradova ima svoju priču o tome kako su privukli najveće svjetske kapitaliste, dok kombinacija faktora stabilnosti, pogodnosti za investicije i globalne povezanosti, nastavlja da ih izdvaja kao prestoničke oaze bogatstva.

Evo pregleda gradova sa najvećim brojem milijardera:

Džakarta (37 milijardera) 

Indonezijska prijestonica ima veliki broj milijardera zahvaljujući razvoju u oblasti nekretnina, industrije i finansijskog sektora. Domaći tajkuni ulažu u rastuće industrije i tehnologiju, a Džakarta postaje finansijski centar jugoistočne Azije.

Guangžu (39 milijardera)  

Kao jedno od najbrže rastućih industrijskih središta u Kini, Guangžu privlači milijardere kroz tekstilnu, elektronsku, i automobilski industriju.

Huangžu (42 milijardera) 

Grad poznat po svjetski poznatoj kompaniji Alibaba i njenom osnivaču, Džeku Ma, Huangžu je inovativno središte gdje digitalna tehnologija i e-trgovina čine osnov ekonomskog uspjeha.

Pariz (44 milijardera)  

Pariz se izdvaja luksuznom industrijom, modom i turizmom. Najpoznatiji francuski milijarderi vode kompanije poput LVMH-a i Kering-a, globalnih lidera u modi i luksuzu.

Tajpej (45 milijardera) 

Ovaj grad u Tajvanu privlači bogatstvo zahvaljujući naprednoj elektronskoj i tehnološkoj industriji, posebno kroz proizvodnju čipova, kao što je TSMC.

Bangkok (49 milijardera) 

Tajland kao turistička destinacija stvara bogate preduzetnike, a Bangkok okuplja milijardere iz sektora nekretnina, hrane i transporta.

San Francisko (52 milijardera) 

Srce Silicijumske doline, ovaj grad je poznat po tehnološkim gigantima kao što su Apple, Google i Facebook. Ovdje žive pioniri digitalnog doba i tehnološki inovatori.

Nju Delhi (57 milijardera)  

Indijska prijestonica privlači milijardere kroz razvoj farmaceutskog sektora, IT sektora i telekomunikacija.

Moskva (59 milijardera) 

Glavni grad Rusije je dom bogatih biznismena, posebno iz sektora energetike, minerala, nafte i gasa.

Hong Kong (65 milijardera)

Zbog jakog finansijskog sistema, Hong Kong okuplja azijske milijardere iz oblasti nekretnina, finansija i trgovine.

Šangaj (87 milijardera) 

Finansijski centar Kine i jedan od najbrže rastućih gradova, privlači bogatstvo kroz trgovinu, finansije i industriju.

Mumbai (92 milijardera) 

Mumbai je dom mnogih indijskih tajkuna u oblasti nafte, telekomunikacija, i zabave. Ovaj grad je poslovno središte Indije.

London (97 milijardera)   

Kao vodeći globalni finansijski centar, London privlači milijardere iz čitavog svijeta, posebno u bankarstvu, tehnologiji i nekretninama.

Njujork (119 milijardera)  

Njujork je svjetski centar finansija i kulture. Wall Street, medijski giganti i visoka moda privlače milijardere iz raznih sektora.

Prinčevi milijarderi iz arapskog svijeta

Arapski milijarderi igraju značajnu ulogu u globalnoj ekonomiji, dolazeći uglavnom iz zemalja sa bogatim prirodnim resursima, posebno naftom. Najbogatiji arapski milijarderi dolaze iz Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Katara.

Princ Alvalid bin Talal – Saudijski milijarder ima neto vrijednost koja je procijenjena na oko 17 milijardi dolara i poznat je po svojim ulaganjima u kompanije Apple, Citygroup i hotelijerstvo širom svijeta. On je jedan od najprepoznatljivijih arapskih investitora sa značajnim uticajem u poslovnom svijetu.

Klan Al-Gurair (UAE) – Al-Gurair porodica vodi nekoliko uspješnih kompanija u različitim sektorima, od nekretnina do trgovine i industrije, u Dubaiju i drugim djelovima UAE. Abdulah Al-Gurair, vođa klana, ima neto vrijednost od oko 6,8 milijardi dolara.

Šeik Abdulah Al-Futajm – Biznismen iz Emirata, ima neto vrijednost od 10,6 milijardi dolara. Poznat po svom maloprodajnom carstvu, Al-Futajm vodi brojne trgovinske brendove u UAE i ostatku Bliskog istoka, uključujući IKEA, Zara i mnoge druge.

Arapski milijarderi su poznati po ulaganjima u infrastrukturu, turizam, tehnologiju i nekretnine, a često su vlasnici luksuznih hotela, restorana i tržnih centara širom svijeta. Njihova ulaganja i doprinosi transformišu gradove i otvaraju vrata novim poslovnim mogućnostima u regionu i van njega.

Dubai i Abu Dabi trenutno su dom za značajan broj ultra-bogatih osoba, uključujući milionere i milijardere, zbog čega su među najbogatijim gradovima na Bliskom istoku.

Prema podacima iz 2023. godine, Dubai je dom za oko 72.500 milionera, što ga čini najbogatijim gradom na svijetu. Abu Dabi, glavni grad UAE, ima oko 22.500 milionera, prenosi Al-Monitor.

Ovi gradovi su postali privlačna odredišta za visokoprofilisane osobe zbog povoljnih ekonomskih uslova, razvijenog tržišta nekretnina i poreskih olakšica. Dubai, naročito, bilježi i rast broja milijardera, kojih trenutno ima 15.

Iako je broj milijardera u Abu Dabiju manji, bogatstvo ovog grada brzo raste zahvaljujući snažnim investicijama u energetiku i nekretnine. 

Cjelokupni UAE je zabilježio značajan porast bogatih stanovnika, privlačeći imućne rezidente zbog povoljnih životnih uslova i stabilnih ekonomskih mogućnosti.

Ovaj porast prati porast bogatstva na Bliskom istoku, gdje gradovi poput Rijada, Džede, Kuvajta i Dohe, takođe, bilježe veće koncentracije bogatih pojedinaca zahvaljujući investicionim podsticajima u raznim sektorima. 

Očekuje se da će se ovaj trend nastaviti, posebno kako globalni programi upravljanja bogatstvom i investicije sve više usmeravaju fokus na UAE i zemlje Zaliva, prenosi RTCG.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci