Skip to main content

studija

Usporavanje normalne brzine govora kod starijih može da ukaže na zdravlje mozga

Usporavanje normalne brzine govora kod starijih može da ukaže na zdravlje mozga


Brzina kojom neko govori može biti pokazatelj zdravlja mozga kod starijih, prema novoj studiji kanadskih naučnika koja ukazuje na vezu između demencije i sporijeg govora.
Brzina kojom neko govori može biti pokazatelj zdravlja mozga kod starijih, prema novoj studiji kanadskih naučnika koja ukazuje na vezu između demencije i sporijeg govora.


Usporavanje normalne brzine govora kod starijih može da ukaže na zdravlje mozga
Ilustracija, foto: Freepik

Istraživači sa Univerziteta u Torontu otkrili su da brzina govora može biti važniji pokazatelj zdravlja mozga od poteškoća u pronalaženju pravih riječi, što se često javlja tokom procesa starenja, prenosi „Independent“.

Otkrića kanadskih naučnika mogla bi da dovedu do razvoja novih alata i intervencija za otkrivanje kognitivnog pada u mozgu u njegovim najranijim fazama i da pomognu pacijentima da održe zdravlje mozga dok stare, kažu naučnici.

„Naši rezultati su pokazali da promjene u brzini govora uopšte mogu odražavati promjene u mozgu“, rekao je koautor studije Džed Melcer.

On je dodao da „ovo otkriće ukazuje na to da bi brzinu govora trebalo testirati kao dio standardnih kognitivnih procjena kako bi se kliničarima pomoglo da brže otkriju kognitivni pad u mozgu i da pomognu starijim odraslim osobama da održe zdravlje mozga tokom procesa starenja“.

Ali rezultati istraživanja su povezani i možda ne ukazuju na to da vježbanje bržeg govora može uticati na zdravlje mozga kod starijih ljudi.

U okviru istraživanja, 125 zdravih dobrovoljaca starosti od 18 do 90 godina prošlo je tri različite procjene. Jedan od testova se sastojao od igre imenovanja slika u kojoj su učesnici morali da odgovore na pitanja o slikama, ignorišući ometajuće riječi koje su čuli preko slušalica.

Navodeći primjere, istraživači su rekli učesnicima da im se, dok gledaju u sliku krpe, može postaviti pitanje „Da li se riječ završava na „a“?“, dok istovremeno čuju riječ „metla“ u pozadini kao distraktor. Test je doprinio da se provjeri sposobnost ispitanika da prepozna šta je na slici i da se sjeti imena predmeta.

Kao dio druge procjene, učesnici su snimljeni kako opisuju dvije složene slike, imali su po 60 sekundi, a za analizu njihovog jezičkog efekta korišćen je softver zasnovan na vještačkoj inteligenciji.

Konačni test se sastojao od standardnih testova za procjenu mentalnih sposobnosti, koje imaju tendenciju da opadaju sa godinama i povezane su sa rizikom od razvoja demencije.

Ocijenjen je test izvršnih govornih funkcija, odnosno sposobnosti upravljanja konfliktnim informacijama, a ispitanik je morao da ostane fokusiran i da izbjegava sva ometanja.

Naučnici su podsjetili da mnoge sposobnosti opadaju sa godinama, uključujući i brzinu pronalaženja odgovarajućih riječi.

Otkrili su da indikator sa najjačom asocijacijom na zdravlje mozga nisu bile pauze koje su učesnici koristili da bi pronašli pravu riječ, već tempo govora između tih pauza.

Zbog toga naučnici kažu da pauze koje stariji ljudi prave tokom govora da bi pronašli pravu riječ ne moraju uvijek da budu znak za uzbunu, jer može biti normalan dio procesa starenja.

Ali usporavanje tempa normalnog, uobičajenog govora, bez obzira na pauze, može biti važniji pokazatelj ključnih promjena u zdravlju mozga, zaključili su kanadski stručnjaci.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci