Antitijela koče efekat droge
Vakcina protiv kokaina – nova tema rasprave među stručnjacima
Vakcina protiv kokaina – nova tema rasprave među stručnjacima
Konzum kokaina je rekordno veliki. Prema podacima UN, 2021. je tu drogu konzumiralo oko 22 miliona ljudi. Po učestalosti korišćenja ona je na drugom mjestu iza kanabisa.
U Evropi kokain najviše uzimaju Nemci. To pokazuju analize otpadnih voda.
Riječ je o drogi koja stvara jaku zavisnost i oštećuje vitalne organe. Konzum dovodi kardiovaskularni sistem do granica opterećenja, što se može uporediti sa neprestanim trčanjem maratona. Odvikavanje takođe predstavlja veliki fizičko i mentalno opterećenje. Sada istraživači u Brazilu rade na serumu koji bi trebalo da potpomogne terapiju odvikavanja, prenosi DW.
Kako djeluje kokain?
Većina konzumenata usisava kokain u formi praha – kroz nozdrve. Alternativa je pušenje uz pomoć lule. Supstanca preko krvi dospijeva do mozga. Tamo izaziva lučenje različitih supstanci za prenos informacija, među kojima je i dopamin. Javlja se osjećanje intenzivne euforije.
Tijelo postaje hiperaktivno i razdraženo. Srce pumpa krv punom snagom, arterije se sužavaju. Krvni pritisak i tjelesna temperatura rastu. Potrebe poput gladi i žeđi postaju nevažne. U najgorem slučaju, „trip“ može da se završi grčevima, komom ili zaustavljanjem disanja ili rada srca.
Ekstaza traje između 5 i 30 minuta.
„Stvara se osjećaj da je na svim semaforima upaljeno zeleno svijetlo“, kaže Hanspeter Ekert, terapeut u jednom berlinskom udruženju za liječenje narkomanije.