nekoliko fizičkih i psihičkih promjena
Zanimljivo, ali i opasno: Šta se dešava sa našim tijelom kada letimo avionom?
Zanimljivo, ali i opasno: Šta se dešava sa našim tijelom kada letimo avionom?
Kako se približavaju ljetnji praznici, mnogi željno očekuju svoja putovanja u inostranstvo kako bi upijali sunce i istraživali egzotične destinacije širom svijeta. Međutim, svaki odmor koji zahtijeva let ponekad može biti složeniji od očekivanog, a putovanje avionom često ima iznenađujuće efekte na naše zdravlje, piše Daily Express.
Letjenje avionom je zapravo neprirodan način prevoza za ljude. S obzirom na ovu ‘neprirodnu’ metodu prevoza, možda nije iznenađujuće da ona ima neke prilično čudne efekte na ljudsko tijelo.
Dakle, šta se tačno događa s našim tijelima kada letimo?
Nedavna studija pokušala je da odgovori na ovo pitanje.
Objavljeno u časopisu Thorax, istraživanje je otkrilo da pritisak u kabini aviona zapravo snižava krvni pritisak i ubrzava broj otkucaja srca kod putnika – čak i kod mladih, zdravih turista, izvještava Gloucestershire Live.
Ali što je još važnije, pokazalo se da su ove biološke promjene pogoršane konzumacijom alkohola tokom leta, što je podstaklo istraživače da savjetuju putnicima da izbjegavaju ili ograniče unos alkoholnih pića tokom leta.
Dr Stiven Hjuz, viši predavač na Univerzitetu Anglia Ruskin i savjetnik za hitnu medicinu, objasnio je da postoji nekoliko fizičkih i psihičkih promjena na ljudskom tijelu tokom leta.
Bez standardnog pritiska na koji smo danas navikli, naši bi nivoi kiseonika brzo pali na tako velikim visinama, što bi dovelo do brzog gubitka svijesti.
Kako bi se to spriječilo, prema USA Today, uobičajena visina letjenja za većinu komercijalnih aviona je između 10.000 metara i 13.000 metara, ili između 9.000 metara i gotovo 12.000 metara iznad nivoa mora. Tipično, avioni lete na visini oko 10.000 i 11.000 metara.
Uz snižavanje krvnog pritiska i ubrzanje otkucaja srca, događa se nekoliko drugih promjena koje ste možda lično iskusili, kao što su ‘pucketanje ušiju’ zbog promjena pritiska, suve oči zbog promijenjene vlažnosti, pa čak i nadutost ili osjećaj gasova u želucu, uzrokovan širenjem gasova dok se avion penje. Putnici na dugim letovima takođe mogu da pate od duboke venske tromboze (DVT), jer je naučno dokazano da mirno sjedenje duže vrijeme povećava rizik od ovog stanja.
Mogu se pojaviti i promjene na koži, uglavnom zbog dehidratacije i nižeg nivoa vlage u vazduhu, pri čemu mnogi putnici primjećuju suvlju kožu nakon leta.
Ne treba zanemariti ni uticaj na mentalno zdravlje, budući da uznemireni putnici mogu doživjeti povišenje hormona stresa tokom leta.
To bi moglo dovesti do hiperventilacije i ubrzanog rada srca, potencijalno pogoršavajući postojeće srčane probleme.
Dok se hitni medicinski slučajevi mogu dogoditi tokom letova, oni predstavljaju mali udio slučajeva u poređenju s milionima ljudi koji putuju svake godine.
Međutim, fizički napor tokom letjenja može doprinijeti ovim incidentima.
Kako možemo da ostanemo sigurni dok smo u avionu?
Uprkos zastrašujućoj listi mogućih efekata koje letjenje može imati na naše tijelo, postoji nekoliko jednostavnih mjera za povećanje vaše sigurnosti i udobnosti u avionu.
Jedan od najjednostavnijih načina za održavanje dobrog zdravlja je spriječiti dehidrataciju pijenjem puno vode tokom leta.
Iako se možda čini nezgodnim često posjećivati mali WC u avionu, vaše tijelo će cijeniti dodatnu hidrataciju. Ne samo da pomaže da zadržite vlažnost vaše kože, već se takođe bori protiv nuspojava poput glavobolje ili mučnine i pomaže u održavanju krvnog pritiska. Može čak da ublaži nadutost i probleme s crijevima podsticanjem pokretljivosti crijeva.
Još jedna sigurnosna mjera na avionu je održavanje higijene ruku i brisanje površina poput stolova s poslužavnikom antibakterijskom maramicom.
S obzirom na to da su avioni obično suvlji zbog niže vlažnosti, mogu biti žarište prehlada ili virusa.
Dakle, dobra higijena ruku može smanjiti ovaj rizik.
Kako biste spriječili zastrašujući ‘osjećaj pucketanja u ušima’ tokom polijetanja i slijetanja, jednostavan trik je žvakati nešto ili popiti piće.
Gutanje pomaže u izjednačavanju pritiska u ušima otvaranjem Eustahijeve tube, dopuštajući malim količinama vazduha da uđu. Kretanje je još jedan ključni aspekt koji treba uzeti u obzir, posebno tokom letova na dugim relacijama. Uprkos standardnim sigurnosnim smjernicama u avionima koje putnicima često savjetuju da ostanu da sjede (naročito kada je uključen znak za pojas), ustajanje i protezanje nogu u prolazu ili izvođenje jednostavnih vježbi joge može da pomogne u održavanju protoka krvi u vašim udovima i smanjenju rizika od krvnih ugrušaka.
Održavanje dobro nahranjenog tijela još je jedan ključni faktor, jer može da umiri vaš probavni sistem i održi nivo šećera u krvi stabilnim kako bi se spriječili neugodni padovi. Iako je sada dostupan veliki izbor obroka tokom leta, kuhinja svake avio-kompanije neće biti po svačijem ukusu, a u tim bi slučajevima zdravi međuobrok mogao bi da bude korisniji. Banane se često preporučuju zbog visoke koncentracije magnezijuma i kalijuma. Takođe su lako svarljive i nježne za želudac.