dio donacije Evropske unije
Mojkovac dobio 500 kanti za razvrstavanje otpada i presu za baliranje
Mojkovac dobio 500 kanti za razvrstavanje otpada i presu za baliranje
Kako bi se uspostavio odgovarajući sistem za upravljanje otpadom, domaćinstva su za početak dobila po dvije kante – žutu za limenke i PET ambalažu i plavu za papir i karton.
Projekat sprovodi NALED, u saradnji sa prekograničnim opštinama Srbije i u partnerstvu sa Centrom za ekotoksikološka ispitivanja.
„Pored Mojkovca, donaciju u vidu kanti za razdvajanje otpada dobio je i grad Novi Pazar, dok će se na unapređenju sistema raditi i u opštinama Kolašin, Bijelo Polje i Tutin na osnovu ugovora koji je potpisan sa Ministarstvom finansija, Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Osim donacije nove opreme, u okviru projekta za opštinu Mojkovac su izrađena dva dokumenta i to Lokalni plan upravljanja otpadom i Analiza stanja i mapa puta za cirkularnu ekonomiju”, rekao je Ivan Ašanin, koordinator projekta i potpredsjednik za investicije i razvoj Opštine Mojkovac.
U cilju zaštite životne sredine, navodi se da su u Mojkovcu u toku projekti sanacije nesanitarnih deponija, a kao najznačajniji poduhvat sigurno se izdvaja sanacija deponije Zakršnica, koja se nalazi na samoj obali Tare, nedaleko od centra opštine. Iako se može činiti da je reciklaža u jednom domaćinstvu mala stvar, iz Opštine Mojkovac su kazali da svaki građanin svojim ponašanjem doprinosi kolektivnim naporima da se smanji zagađenje, kao i količine otpada koje završavaju na deponijama.
“Imajući u vidu da je Austrija jedan od primera najbolje prakse u upravljanju otpadom, kroz projekat je finansirana i studijska posjeta Beču, gdje su učestvovali svi partneri projekta, sa fokusom na razmenu znanja i učenja iz austrijskog iskustva u domenu unapređenja sistema upravljanja otpadom, kao i na primarnu selekciju otpada, sa ciljem povećanja količine recikliranog otpada”, istakao je Vesko Delić, predsjednik Opštine Mojkovac
Iz Opštine Mojkovac su podsjetili da je reciklažno dvorište izgrađeno 2020 god. čija je vrijednost koštala oko dva miliona, a tehnički prijem je urađen krajem 2022. god.
Namjena reciklažnog dvorišta je za odvojeno prikupljanje i privremeno skladištenje manjih količina posebnih vrsta otpada, a namjena pretovarne (transfer) stanice je prebacivanje otpada od kamiona sa malom zapreminom u veće kontejnere 30m3 (15 do 18 t). Stacionarnom presom otpad se presuje u kontejner 30 m3, koji se kasnije transportuje na regionalnu deponiju.
“Preko projekta BEST saradnja u upravljanju otpadom – Do održive sredine, obezbjedili smo poluautomatsku presu i plastične kante 120 l kom 500 čija je vrjednost 70.000 E. Sa primarnom selekcijom smanjićemo količinu miješanog komunalnog otpada kao i troškove deponovanja otpada na regionalnu deponiju. Takođe ćemo pomoći u zatvaranju poglavlja 27 jer sa primarnom selekcijom ćemo ispuniti direktive iz poglavlja 27”, izjavio je ing. Miljan Žarković, rukovodilac Reciklažnog dvorišta i transfer stanice.
“Svaki kilogram koji prikupimo i predamo operaterima ne završava na deponiji, a jedan kilogram plastike vrijedi koliko osam kilograma mokrog otpada, manje prostora zauzima, manje troškova pravi i sprečava samozapaljivanje deponija u ljetnjim mesecima. Država je 2022. donela Zakon o planu upravljanja otpadom, a do 2031. se od svake lokalne samouprave očekuje da sprovede date mere, pri čemu ovakvi projekti imaju značajnu ulogu”, zaključio je direktor za ekonomsko-finansijske poslove u JKP „Gradska čistoća“ iz Novog Pazara Suad Ljajić.
Projekat “BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine“sufinansira Evropska unija u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora 2014-2020. Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije.